SSD Fresh 2015.0

SSD Fresh 2015.0

Ocena użytkowników: 3.47/5 (ocen: 17)
Ilość pobrań: 3 595
Wielkość pliku: 2,44 MB
Ostatnia aktualizacja:
System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8
Producent: Abelssoft GmbH

Opis programu SSD Fresh

SSD Fresh to darmowy program do optymalizacji dysków SSD pod system Windows. Dzięki programowi możemy zwiększyć szybkość pracy oraz żywotność dysków SSD.

Informacje o dysku SSD

Program wyświetla dokładne informacje o dysku SSD takie jak: nazwa dysku twardego, nazwa dysku (litera), wielkość, liczba partycji, system plików oraz zajęte i wolne miejsce.

Informacje S.M.A.R.T

SSD Fresh wyświetla informacje z systemu monitorowania dysków S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology). Jest to technologia wykorzystywana w nowych dyskach twardych. Dysk co 4 godziny odczytuje parametry swojej pracy i zapisuje je w specjalnych logach. SSD Fresh analizuje te dane, dzięki czemu pozwala na przewidzenie awarii dysku. Dane S.M.A.R.T wyświetlane są również w tabeli, w czytelnej dla użytkownika formie.

Blokowanie defragmentacji dysku SSD

Ponieważ w dyskach SSD dostęp do wszystkich komórek pamięci jest taki sam, więc ustawianie danych obok siebie (defragmentacja) nie ma większego sensu. Co więcej, proces defragmentacji wywołuje operacje odczytu i zapisu, przez co zmniejszana jest żywotność dysku SSD.

Deaktywacja ostatniego czasu dostępu

System Windows przechowuje czas ostatniego dostępu do każdego pliku. Powoduje to niepotrzebne operacje zapisu, a przez to zmniejszenie czasu życia dysku SSD. Wyłączenie tej funkcji jest wysoce zalecane.

Oszczędność pamięci RAM

System umieszcza w paięci RAM często używane pliki. Ponieważ czas dostępu w dyskach SSD jest bardzo szybki, więc nie jest to potrzebna operacja, a jej wyłączenie powoduje znaczną oszczędność pamięci operacyjnej.

Deaktywacja defragmentacji plików rozruchowych

Z powodu sposobu dostępu do plików na dysku SSD, defragmentacja plików rozruchowych nie jest potrzebna i zmniejsza żywotność dysku SSD.

Deaktywacja logowania zdarzeń (event logging) w systemie Windows

System Windows zapisuje wszelkie zmiany w konfiguracji, awarie oraz zdarzania związane z różnymi programami. Powoduje to zapis bardzo dużej ilości danych, a więc również zmniejszenie żywotności dysku SSD.

Wyłączenie krótkich nazw w Windows

System Windows tworzy krótkie nazwy folderów oraz plików dla zachowania kompatybilności z 16-bitowymi aplikacjami DOS. Powoduje to znaczny wzrost operacji zapisu, a ponieważ obecne aplikacje nie potrzebują tych nazw, więc ta funkcja może być wyłączona.